BIOGRAFIA

JAN KLATA

Reżyser, dramaturg
ur. 1973 w Warszawie

Edukacja

1989 - 1993

Ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.

1993- 1997

Przez dwa lata studiował na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie. Stołeczna uczelnia rozczarowała go. Trzeci rok nauki kontynuował na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Tu pracował z Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim i Jerzym Jarockim.

Dokonania

1986 - 1988

Otrzymał nagrodę w konkursie dramaturgicznym Teatru Współczesnego we Wrocławiu i miesięcznika "Dialog" za sztukę "Słoń zielony". Młodzieńczy utwór ukazał się drukiem w "Dialogu" i został wystawiony w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem oraz na festiwalu młodych dramaturgów Interplay w Australii.

1995- 1996

Był asystentem reżyserów Jerzego Grzegorzewskiego ("La Boheme" w Teatrze Studio w Warszawie), Jerzego Jarockiego ("Grzebanie" w Starym Teatrze w Krakowie) i Krystiana Lupy ("Płatonow wiśniowy i oliwkowy" w PWST w Krakowie).

1998 - 2002

Pracował jako copywriter, prowadził talk-show w Telewizji Puls, recenzował płyty w Internecie. Debiutował na Wrocławskim Forum Dramaturgii Współczesnej EuroDrama własną sztuką "Uśmiech grejpruta", którą włączono później do repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu.

2002 - 2003

Reżyserował "Rewizora" Mikołaja Gogola w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu i "Uśmiech grejpruta" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

2004

Reżyserował "Lochy Watykanu" André Gide'a w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, "H." wg Williama Shakespeare'a w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz "...córkę Fizdejki" w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

2005

Reżyserował "Nakręcaną pomarańczę" wg Anthony'ego Burgessa w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, spektakl "Fanta$y" wg Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Debiutował w Teatrze TV wersją telewizyjną wałbrzyskiego "Rewizora". W TR Warszawa pod opieką reżyserską Jana Klaty odbyło się czytanie jego sztuki "Weź, przestań".

Nagrody

1986

Nagroda dla sztuki "Słoń zielony" w konkursie dramaturgicznym Teatru Współczesnego we Wrocławiu i miesięcznika "Dialog"

2001

Wyróżnienie dla dramatu "Uśmiech grejpruta" w konkursie dramaturgicznym Teatru Polskiego we Wrocławiu i miesięcznika "Dialog".

2004

Nagroda główna Złamany Szlaban dla spektaklu "Rewizor" na 15. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez Granic w Cieszynie. Nagroda w dziedzinie reżyserii za spektakl "Lochy Watykanu" na III Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

2005

Nagroda organizatorów dla najlepszego młodego twórcy za "...córkę Fizdejki" na 15. Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu.
Nagroda za reżyserię i opracowanie muzyczne "...córki Fizdejki" na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska.
Wrocławska Nagroda Teatralna dla spektaklu "Nakręcana pomarańcza".
"Paszport" Polityki

Przyszłość

Jan Klata reżyseruje "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" wg powieści Phillipa K. Dicka w Starym Teatrze w Krakowie (premiera styczeń 2006). Planuje realizacje "Uśmiechu grejpruta" w Warszawie i Wiedniu, "Ryszarda III" w Nitrze na Słowacji i polsko-niemieckiego spektaklu o przesiedlonych w ramach Roku Polsko Niemieckiego 2005/2006.